Results 2021

Campsite

 

Winners for each class

Elite Class
  • 1st……………………. Matthew Vokes & John Ockenden
  • 2nd………………….. Alex McVey & John Ryan
  • 3rd…………………… Shane Lynch & Karalee McBride
Category winners outside of the first three positions –
  • 1st Female…………. Heather Corden & Helen Ockenden
  • 1st Mixed….………. Shane Lynch & Karalee McBride
  • 1st Vet………………. Paul Mahon & Moire O’Sullivan
  • 2nd Vet…………….. Alan Elwood & Billy Reed
  • 3rd Vet……………… Declan McGrellis & Trevor Wilson
B Class 
  • 1st…………..….….. James Turner & Jonathan McCloy
  • 2nd…………….….. Craig McCauley & William Shields
  • 3rd…………………. Niall Wheeler & Jonny Steede
Category winners outside of the first three positions –
  • 1st Female………… Emer Perkins & Clodagh Moran
  • 1st Mixed………….. Jon Shepherd & Freya Shepherd
  • 1st Vet……………… Alasdair McCallum & Tommy Begley
  • 2nd Vet……………. Ruth Lynam & Roisin McDonnell
  • 3rd Vet……..……… Nigel Hart & Laurence Dorman
  • Adult/Junior…… n/a
  • U23………………… Luke Collins & Peter Reed
C Class
  • 1st………………… Chris Perry & Tom Perry
  • 2nd………………. Rachel Collins & Kathryn Barr
  • 3rd………………. Colin Brennan & Molly Brennan
Category winners outside of the first three positions –
  • 1st Female………… Rachel Collins & Kathryn Barr
  • 1st Mixed…………… Colin Brennan & Molly Brennan
  • 1st Vet………………. Jacqueline Toal & Kathleen Monteverde
  • 2nd Vet……………… Stephanie Pruzina & Sarah Gamble
  • 3rd Vet…………….. Brian Layton & Gordon McCabe
  • Adult/Junior……. Chris Perry & Tom Perry
  • Under 23…………. Rachel Collins & Kathryn Barr
D Class

This is the novice non-competitive class so we give just one prize to the overall fastest team.

  • They were………… Christopher Glass & Richard Edgar
 
Score Class (one day)
  • 1st………………   Ronan Davison-Kernan & Paul Nixon
  • 2nd………………  Richard Hetherington & Paul Daniels
  • 3rd………………   Gareth Ritchie & Ben Johnston
Category winners outside of the first three positions –
  • 1st Mixed ……..  Sharon Dickenson & Ricky Cowan
  • 1st Ladies……… Martsje Hell & Lesley Young
  • 1st Vet ……….    Denise Mathers & Hazel McLaughlin

Routegadget & Winsplits 

Routegadget will show your course animated using average time for each straight leg but you can over plot this by drawing in your actual route to each control. If you have a GPS file from your watch you can upload this for the ultimate post-event-navigational-angst-fest.

See our FAQ section for a brilliantly written guide on how to use Routegadget. (If you don’t like it then search the web for one of the many shaky video guides).

Routegadget and Winsplits automatic analysis will only work where teams where teams have taken the same Control order through the clusters.

Route maps

  • Unfortunately due to Covid measures we weren’t able to do these this year. We would ask that all winning teams please plot or upload their GPS tracks to Routegadget.

Route cards

  • Route cards for all classes can be found here.

Photographs

Race Report

  • COMING SOON Click here to read the short race report compiled by Race Director, Jim Brown.